X

Koronawirus

Wszystko co musisz wiedzieć o Koronawirusie

A A+ A++

BIP KMPSP w Sosnowcu

Logo Państwowej Straży Pożarnej     Herb Chorzowa    

ul. Katowicka 123
41-500 Chorzów

Napisz do nas na:
sekretariat@straz-chorzow.pl

Zadzwoń do nas:
+48 32 241 09 77

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w CHORZOWIE

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

XIV rocznica katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich

29.01.2020

XIV rocznica katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich

W rocznicę zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie, odbyła się uroczystość przed pomnikiem upamiętniającym ofiary największej w historii Polski katastrofy budowlanej. Na uroczystości poświęconej wydarzeniom tego tragicznego dnia, złożyli kwiaty ku czci i pamięci zmarłych: Wicewojewoda Śląski Pan Jan Chrząszcz, Sekretarz Województwa Śląskiego Pani Karolina Kosowska-Raczek oraz Wiceprezydent miasta Chorzowa i Prezydent miasta Katowice. W delegacji służb mundurowych i ratowniczych, na czele ze Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Jackiem Kleszczewskim, uczestniczyli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak, Komendant Miejski PSP w Chorzowie bryg. Paweł Nalepka, Komendant Miejski PSP w Katowicach mł. bryg. Arkadiusz Korzeniewski i Komendant Miejski PSP w Świętochłowicach mł. bryg. Arkadiusz Labocha, pełniący obowiązki Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Pan Wojciech Niciński oraz Wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Pan Andrzej Kleszcz.

28 stycznia 2006 podczas wystawy gołębi pocztowych doszło do zawalenia się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej w Chorzowie. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Początkowo pomoc poszkodowanym nieśli uczestnicy wystawy, ochroniarze MTK i okoliczni mieszkańcy. Docelowo w akcji brały udział:

103 zastępy Państwowej Straży Pożarnej

Ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego

Zespoły ratownictwa medycznego

Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze

230 policjantów

Straż miejska

Żandarmeria wojskowa

Górskie Ochotnicze Pogotowie ratunkowe

Maltańskie Służby Medyczne

Polski Czerwony Krzyż

http://www.katowice.kwpsp.gov.pl/aktualnosci/wydarzenia,11175/xiv-rocznica-katastrofy-budowlanej-na-terenie-miedzynarodowych-targow-katowickich