X

Koronawirus

Wszystko co musisz wiedzieć o Koronawirusie

A A+ A++

BIP KMPSP w Sosnowcu

Logo Państwowej Straży Pożarnej     Herb Chorzowa    

ul. Katowicka 123
41-500 Chorzów

Napisz do nas na:
sekretariat@straz-chorzow.pl

Zadzwoń do nas:
+48 32 241 09 77

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w CHORZOWIE

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego miasta, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Zagrożenia w sezonie grzewczym

31.10.2019

Sezon grzewczy rozpoczęty

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie odnotowała wzrost interwencji związanych z tlenkiem węgla.

Tlenek węgla, zwany „cichym zabójcą”, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Ze względu na to iż jest bezbarwny, bezwonny, pozbawiony smaku, jest gazem niewyczuwalnym dla zmysłu człowieka.

Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując, przy długotrwałym narażeniu, śmierć.

Co roku wiele osób ulega zatruciu, co objawia się między innymi: bólami i zawrotami głowy, dusznościami, trudnością w oddychaniu, sennością, nudnością.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że osoba jest całkowicie bierna (nie ucieka z miejsca nagromadzenia gazu), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie jej z pomocą – umiera.

Aby ograniczyć i wyeliminować potencjalne zagrożenie związane z tlenkiem węgla, we wrześniu bieżącego roku KM PSP w Chorzowie zorganizowała sympozjum pod patronatem Prezydenta Miasta Chorzów na temat: Zagrożenia sezonu grzewczego.

W sympozjum wzięli udział: Z-ca Prokuratora Rejonowego w Chorzowie, Policja, Straż Miejska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chorzowie, Spółdzielnia Kominiarska, Administratorzy budynków z terenu miasta Chorzów, pracownicy UM Chorzów.

 

Na sympozjum poruszono następujące tematy:

-obowiązki jakie spoczywają na administratorach i właścicielach,

-najczęstsze problemy z jakim spotyka się Straż Pożarna podczas interwencji związanymi z wystąpieniem tlenku węgla i pożarami sadzy w przewodach kominowych,

-jak prawidłowo przygotować urządzenia grzewcze do sezonu zimowego.

Na koniec zwrócono uwagę na konieczność propagowania bezpiecznych zachowań i prowadzenia kampanii społecznych które mają na celu zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta dotyczącej zagrożeń sezonu grzewczego.